طراحی واکنش گرا

چگونه سایت واکنش‌گرا طراحی کنیم؟
تقریبا امروزه تمام مشتریان ما بعد از اتمام طراحی سایت شان، نسخه موبایل سایت خود را نیز می خواهند. پس می بایست همان زمانی که در حال طراحی سایت هستیم به فکر نسخه ای از آن در آی فون، تبلت و موبایل باشیم؛ به گونه ای که رزولوشن همه این موارد با یکدیگر هماهنگ باشد. قطعا در پنج سال آینده تعداد این ابزارها نیز بیشتر خواهد شد.

 طراحی سایت ریسپانسیو
یکی از مواردی که نونما بر آن بسیار تاکید و مهارت دارد طراحی ریسپانسیو سایت است. طراحی سایت ریسپانسیو، روشی است که در آن طراحی سایت باید به گونه ای باشد که سایت بدون هیچ مشکلی چه از لحاظ رزولوشن و چه پلتفرم و یا مواردی دیگر به نمایش درآید. برای رسیدن به چنین طراحی ای به آمیزه ای از گرید، قالب ها و تصاویر انعطاف پذیر و همچنین استفاده هوشمندانه از کوئری های مدیای CSS نیاز داریم. به محض اینکه کاربر لپ تاپ خود را با یک آی پد عوض کرد، سایت نیز می بایست به صورت خودکار با رزولوشن، سایز تصاویر و توانایی های اسکریپت کردن دستگاه جدید خود را وفق دهد. به عبارت دیگر، سایت می بایست دارای تکنولوژی باشد که بتواند به تنطیمات مربوط به هر کاربر پاسخ (Respond) بدهد. با چنین روشی دیگر نیازی نیست که برای هر گجت موجود در بازار یک سایت اختصاصی طراحی کرد.


دو روش استفاده شده در طراحی سایت ریسپانسیو
استفاده از ترکیبی از کوئری های CSS  و افکت های حرکتی
یک نظریه در مورد استفاده از ترکیبی از کوئری های CSS  و افکت های حرکتی CSS  ارائه داده اند که مضمون آن به این شرح است: شما برای طراحی یک سایت ریسپانسیو از کوئری های مدیا برای انطباق با عرض مروگر استفاده می کنید، و شما به صورت مداوم سایز مرورگر را تغییر می دهید تا واکنش سایت را مشاهده کنید، اما هر گاه یک کوئری وارد عمل می شود، استایل اول و دوم یک پرش فاحش است. پس چرا از افکت های حرکتی CSS برای جلوگیری از چنین  پرش هایی بهره نبریم؟ با استفاده از چنین افکت هایی تغییرات به صورت انیمیشنی انجام می گیرند.


 دراپ داون شدن منو
یکی دیگر از تکنیک ها در زمینه طراحی رسپانسیو، دراپ داون کردن یک منوی معمولی است زمانی که پنجره مرورگر باریک می شود. وقتی کاربر با مرورگر یا ابزاری کار می کند که صفحه باریکی دارد، نوار منو به شکل dropdown در می آید و با منویی روبرو می شوند که اگر در یک صفحه باریک قرار بود به شکل قبلی باشد بسیار زشت می بود، اما حالا انتخاب گزینه بسیار راحت تر است.


نمونه های طراحی ریسپانسیو سایت
یک مثال کاربردی  خوب در مورد وب سایت ها این است که طوری طراحی شوند که نمایش آنها در دستگاههای تلفن همراه به مانند نمایش در کامپیوترهای خانگی باشد، به طوری که لینک ها در بالای منو زمانی که لیست عمودی است کاربردی تر از زمانی هستند که بصورت افقی نمایش داده می شوند. این نوع از جزییات توسط طراحی ریسپانسیو پشتیبانی می شود.
اگر زمانی که ۱۰ عکس کوچک بصورت عرضی به خوبی در کنار یکدیگر در صفحه نمایش یک مانیتور نمایش داده می شوند، این عکس ها زمانی که در یک دستگاه iPad یا iPhone نمایش دهده شوند شکل بدی به خود می گیرند.با استفاده از طراحی ریسپانسیو می توانید این موضوع را حل کنید بدین صورت که اگر عرض صفحه نمایش دستگاه به کوچکی iPad باشد فقط ۷ عکس را در کنار هم نمایش دهد و به همین شکل برای iPhone که ۴ عکس در کنار هم نمایش دهده می شوند.
فرم تماس اکثر وب سایت ها همراه با یک یا دو نوار کناری برای اهداف دیگر طراحی می شود.این کار برای نمایش در یک کامپیوتر خانگی عالی است ولی در یک گوشی هوشمند، فرم و نوار کناری هر دو برای خواندن بسیار کوچک نمایش داده می شوند.با استفاده از طراحی ریسپانسیو فرم می تواند طوری باشد که تمام صفحه را شامل شود و نوار کناری هم می تواند پنهان شود.در کل هر کاری با طراحی ریسپانسیو امکان پذیر است.

 به عنوان مثال سایت قبلی نونما را می توانید هم داخل بروزر کامپیوتر و هم داخل موبایل یا تبلت خودتون مشاهده نمایید و سایت واکنشگرا رابه معنای واقعی متوجه شوید.

آدرس سایت قبلی نونما: www.old_nonema.ir

یکی از خدماتی که طی طراحی سایت در گروه نونما لحاظ می شود، طراحی ریسپانسیو است. پس از طراحی سایت توسط شرکت نونما مطمئن باشید که سایت شما در همه ابزارها با هر اندازه ای، به خوبی و بدون مشکل دیده می شود.

 

Tags: dropdown واکنش گرا responsive

آمار بازدید

33879
امروزامروز11
دیروزدیروز13
هفتههفته120
ماهماه392
کل بازدیدکل بازدید33879

اطلاعات تماس

تلفن تماس: 09131296195
ایمیل: info@nonema.ir

خبرنامه